JaroslavL's post
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Level 8

Re: Pridanie miesta

K problematice fungování LG s přidáváním míst a fotek... sám jsem zatím dost zklamaný.

Jsem dlouholetý uživatel a přispěvatel do dnes již ukončeného Panoramia - služby, kam se veřejně nahrávaly fotky "míst" a ty pak po případném odsouhlasení v Googlu šly do Google map a Google Earth. Měl jsem v Panoramiu přes 6.000 fotek, z toho 5.500 přijatých do map, část z nich navázaných na body zájmu. Předpokládám, že těch cca 1.700 LG bodů a LG level 5 jsem získal právě za fotky s navázanými body zájmu (dle mého odhadu těch 1700 bodů nejspíš odpovídá počtu unikátních bodů zájmu, které jsem k navazování použil, nikoliv počtu fotek přijatých do map ani počtu fotek s přiřazeným body zájmu - těch je víc).

 

Na Panoramiu to fungovalo dobře... Fotka se umístila na místo, kde byla vyfocena (buď se převzaly souřadnice uložené ve fotce, nebo se "špendlík" píchl do mapy ručně - každopádně, polohu šlo vždy zkontrolovat a případně i kdykoli dodatečně upravit). Kromě toho se k fotce mohl volitelně přiřadit jeden POI - nějaký hlavní motiv. Ať už byznys, veřejná budova, památka nebo přírodní dominanta. Pokud nic vhodného nebylo k dispozici, odskočil jsem si do MapMakeru a potřebné místo si vytvořil. Včetně těch patřících do kategorií památka nebo přírodní dominanta. Případně, pokud jsem při hledání vhodného POI narazil v okolí na nějaké chyby, mohl jsem je v MapMakeru opravit.

 

A jak to funguje teď?

 

a) Jdu na to přímo z mapy:

Pokud chci do map dostat fotku, musím nejprve vybrat místo POI, ke kterému ji "přivážu" (a to místo musí samozřejmě v tom okamžiku už existovat - nestačí, že má fotka nastavené souřadnice pořízení). K řadě kategorií míst fotky přidávat nejdou (zdá se, že jako použitelné POI jsou preferovány ty spadající do meta kategorie "byznys"). Fotka je pak umístěná přímo v místě POI - což zdaleka nemusí být pravda, u velkých dominant může být záběr pořízen z širokého okolí a umístění přímo na dominantu je matoucí. Třeba takový vrchol hory nebo Eiffelovu věž nevyfotíte, když na tom stojíte. S umístěním fotky už pak nejde nic dělat.

Pokud nemám POI, můžu si ho také přímo v mapě vytvořit. Ale mám pocit, že nabídka kategorií pro vytvoření POI je menší než dřív (zase - jako by tam chyběly ty přírodní a scénické: rybník, jezero, vrchol hory, maják...).

b) Jdu na to z mapy s odbočkou přes Google Photos

Tady se dějí (alespoň pro mne) další nepochopitelné věci.

V Google mapách s z hamburger menu otevřu panel "Vaše příspěvky". Na první záložce je odkaz "Zapojte se", který mi dává vybrat z některých fotek uložených v mé galerii Google Photos. Nechápu, podle jakého klíče - dává tam i ty z alb, sdílených neveřejně (jen s někým)... ale i z nich si zase vybírá jen některé.

Navíc fotky přiřazuje a seskupuje podle nějaké vlastní inteligence k POI, které pak použije při odeslání do mapy. Sice mohu změnit přiřazení k POI před odesláním (asi) ale bohužel jedině za celou skupinu. Pokud bych chtěl fotky z jedné skupiny "rozházet" lépe ke různým POI, tak mám smůlu.

 

Teď ještě dávám stranou některé chyby a funkční nedostatky Google Fotek, které ve mně vyvolávají nedůvěru a nechuť je používat jako své hlavní úložiště.

 

Takže paradoxně - ač jsem LG level 5, v tuto chvíli se přepínám do "čekacího režimu" a přes LG nepřidávám další fotky.

Celé mi to  přijde, že LG je zaměřené na mladé hipstery se smartphony, kteří honí skóre a virtuální "achievementy" v hrách typu Pokemon GO. Prostě jim stačí cvakat mobilem fotky, okamžitě je kamsi nasdílet a děj se vůle boží. Žádná kontrola kvality. Žádná komunikace o tom, co nafotili (možná kromě pár lajků nebo kudos) či jednoslovných komentářů typu "WOW!". Případně si zahrát "tapovací" hru na mobilu, kde budou náhodně mačkat tlačítka "Ano" a "Ne" v recenzích (ne, že by napsali něco za sebe... možná ani nečtou, na co vlastně odpovídají) Cílem je postoupit v žebříčku LG. 

Obávám se, že tohle se Googlu vymstí. Leda že by jeho pokročilá umělá inteligence dokázala všechny náhodné chyby prokouknout a přeměnit je v něco smysluplného.

Další věc je, že současný sběr dat od uživatelů cílí na obsah použitelný pro byznys. Bojím se, že se brzy dočkáme spousty spamu a zahlcení daty od firem, co si chtějí udělat zadarmo reklamu.

Level 8

Re: Pridanie miesta

Ahoj @TomášK Já s přidáním nových míst do map nemám. Nejdéle jsem čekal asi 5 dní. Většinou místo je přidané skoro ihned. Zjistil jsem pokud přidáváš více míst na jednou, pak už čekáš třeba týden. To nevím proč. Fotky přidávám z domu, z telefonu mě to nebaví. Chci si místo nejprve prohlédnout. Fotky přidávám jenom z mapy.

 

Co se týká jednoduchých, spamovacích nebo hodnocení, které píše robot. To hlásí ještě zatím poctiví (něž je to asi přestane bavit) uživatelé a ty se řeší a posuzují samostatně. Jsem moderátorem chvíli, ale co se týká spamu v komentářích u jednotlivých míst, to zatím není tak hrozné. Já sám jsem nahlásil několik fotek, které s místem nesouvisí. Třeba na pozici Městského úřadu, někdo nahrál 10 fotek z dovolené od moře.

 

LG je nové a má spoustu much. Je pravda že někteří jedinci jsou bodohoniči, ale to je problém všeho, kde je podobný systém hodnocení, kde si jedinec s nabubřelým egem, honí body aby jich měl co nejvíce. To je lidská nátura. Já bych byl osobně pro systém RL, kde by bylo schvalování rychlejší RL.

 

Doufám že to bude vyladěné ke spokojenosti všech, ale to asi nebude nikdy.

Level 7

Re: Pridanie miesta

Ahoj,

Mne to vzdy funguje tak ze pridam miesto a:

 

1. bud mi okamzite pride email so spravou ze miesto bolo pridane co znamena ze bude trvat cca 3-14 dni kym sa realne zobrazi (aj ked pisu ze do 24hodin). Cca do 24 hodin mi ho zobrazi ak napisem v mapach presny nazov ale znacku v mapach este nema a neda sa vyhladat v editore (teraz uz GoThru, Panoskin, ViewMake) pre pridanie panoram. To sa da o par dni neskor po tom co uz znacka v Google mapach je.

 

2. Miesto nemam schvalene ale ide na posudzovanie. Najdlhsie mi to posudzovali cca mesiac. Predtym sa dalo dohodnut na mapmaker aby to 5 ludi schvalilo no teraz nemam paru ako sa to da urychlit. 

Po cade dojde mail o schvaleni a deje sa to co som opisal v bode 1.

 

V kazdom pripade je schvalenie miesta ihned alebo rychlejsie ak:

- zadate vsetky udaje

- tel je pevna linka

- web nie je facebook stranka ale web

 

A taky maly postreh: najviac automatickych schvaleni som mal ked som zadaval miesto v mapach cez mobil a bol som na mieste ktore som zadaval.

 

Milan

Level 10

Re: Pridanie miesta

@TomášK

Zcela krasne si vystihl problem s fotkami. Ja jsem turista amater, ale obcas se mi podari zachytit krasne fotky krajiny nebo pamatek a pri pridani fotek do map narazim na stejny problem jak ty. Tj. fotky musi byt prirazeny ke konkretnimu POI a pak jsou zobrazeny, ze jsou porizeny na tomto miste, coz mnohdy neplati. Od toho snad fotky v sobe maji GPS souradnice, aby se tohle dit nemuselo. Skrz Panoramiu to fungovalo krasne....

Mam pocit, ze soucasny stav je opravdu co nejjednodussi, coz je proto, aby zakladna lidi byla co mozna nejsirsi. A na lidi, kteri si s pridanim chteji nejak vice vyhrat nebo chteji vice moznosti maji v soucasnosti smulu.

 

@MilanP 

Krasne postrehy 😉

Level 8

Re: Pridanie miesta

v MapMaker mohol "hlasovať" za úpravy každý, preto si tam mal zoznam miest. rozdiel medzi RL a bežným maperom bol len v leveli dôvery. naše potvrdenie / zamietnutie úpravy bolo definitívne, preto sme často museli písať komenty, za ktoré sme nedostávali žiadne body (predtým áno), kým bežný maper mohol hlasovať pre/proti a dostal body. už raz potvrdené úpravy sa na čeking neposielajú. napr. v terajšom LG mám level 6k+ a väčšina úprav sa po mojom hlasovaní zapíše do mapy už natrvalo. len vtedy je možné hlasovať viacnásobne, keď level daného LG nepostačuje na dosiahnutie limitu dôveryhodnosti tej-ktorej úpravy a niektoré úpravy čakajú na definitívne potvrdenie Google i napriek tomu. ťažko povedať podla čoho to roztriedili práve takto, ale je fakt že to neskutočne zdržuje; RL systém urýchloval zápis do Mapy ...

 


@TomášK: Takže revieweři.

Nevím, jak se mi to povedlo, ale v MM jsem měl seznam míst a změn, které jsem mohl schvalovat. Asi jsem byl RL aniž bych o tom věděl. 😉

Jestli do těch mých změn ke schválení byly zahrnuty i ty okamžitě (automaticky) schvalované věci netuším... (s tím, že by je automat schválil okamžitě, ale reviewer to mohl zpochybnit nebo potvrdit).

Level 8

Re: Pridanie miesta

@MilanP

informácia od Google je správna, problém je trochu inde. technicky úplne presne je to takto: keď bolo miesto potvrdené automatom "na počkanie", je v Mape ihneď, ale vyžaduje zadanie minimálne mestskej časti spolu s názvom, a čím väčšia hustota aglomerácie, tým presnejšie, najlepšie spolu s ulicou. následne prebehne proces zakreslenia do Mapy v trvaní 6 hodín od potvrdenia žiadosti. ikonka sa môže ale aj nemusí zobrazovať "sama od seba", no v Mape už je. a teraz že prečo také miesto nejde zobraziť v spomenutých editoroch: lebo tieto nepracujú priamo s CID číslom, ale požadujú od GM databázy zaindexovaný názov - tento proces vždy trval velmi dlho, preto Google povolilo zapisovať do Mapy nové prevádzky vopred, maximálne však 15 dní, čo bohate postačovalo na zobrazenie indexovaného názvu. treba písať na support, aby v týchto editoroch umožnili priame zadávanie CID čísiel, aby sa nemuselo čakať až kým sa venue zaindexuje napevno.

Level 6

Re: Pridanie miesta

Mám už 5 nevybavených miest na pridanie teda už nové miesta do máp pridávať nejdem . Ja sa nikomu vyprosovať nejdem a ak oni nemajú záujem , tak dovi , dopo ...