giorgiorousso's post
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Level 8

Κακή εμπειρία σε Φαρμακείο - Χρειάζεται καταγγελία;

 

Είχα ένα πολύ άσχημο περιστατικό σήμερα σε ένα φαρμακείο της Θεσσαλονίκης. Θα ήθελα την γνώμη των Ελλήνων Local guides σχετικά με αυτό.

Παραθέτω τη αξιολόγησή μου. https://goo.gl/maps/AEvDbcnnLuxDcnw18 

----

Διαβάζω αρνητικές κριτικές και δεν αναρωτιέμαι γιατί... Δεν συνηθίζω να αφήνω αρνητική κριτική, αντιθέτως, αλλά θα το κάνω επειδή υπάρχει βάσιμος λόγος. Πήγα στο φαρμακείο και ζήτησα τα φάρμακα που μου έγραψε ο γιατρός μου (απλά φάρμακα). Η κοπέλα ευγενική, πρόθυμη να με εξυπηρετήσει. -Της λέω να σας πω το barcode; (Σημειώστε ότι έχω άυλη συνταγογράγηση) -Φέρτε το να το δω μου απαντάει (απο το κινητό). Περιμένω περιμένω, μετά από λίγη ώρα λέω, τι ψάχνετε στο κινητό μου, σας δυσκολεύει κάτι; -Μου απαντάει θα σας έρθει ένα sms ή email στο κινητό χρειάζομαι τ PIN. -Παίρνω το κινητό πίσω και βλέπω μου έρχεται το μήνυμα. Προτού δώσω το PIN, ρωτάω: Μπορείτε να μου εξηγήσετε παρακαλώ τι είναι αυτό και γιατί χρειάζεται να σας το δώσω; - Μην ανυσηχείτε, απλά πείτε μου το PIN - Ρωτάω ξανά: μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί χρειάζεστε αυθεντικοποίηση μέσω pin στο λογ/μο μου; - Για να κάνετε τι ζωή μας εύκολη μου απαντάει μια άλλη κυρία απο δίπλα με ύφος που πραγματικά δεν ήταν καλό και ένιωσα αμήχανα. - Μα μπορείτε να πληκτρολογήσετε τα barcodes και τέλος, γιατί να σας δώσω αυτό το PIN; τους απαντάω. - Και μου αναφέρει η κυρία με το κακό ύψος: ε για να μη τα πληκτρολογεί η κοπέλα τόσα νούμερα.. (ψέμα όπως φάνηκε στην πορεία) Για να μη παραθέσω όλη τη συνομιλία.. η κυρία στη συζήτηση χωρίς ευγένεια αλλά με επιθετικό ύφος, μου απάντησε με πολύ άσχημο τρόπο μπροστά σε άλλους πελάτες. Και στο τέλος μου λέει: θέλετε το κάνετε, θέλετε μη το κάνετε. Και αυτά που σας λένε οι γιατροί μη τα πιστεύετε, δεν έχουν ιδέα και μιλάνε κτλ κτλ... (((Αγαπητή κυρία να σας πω ότι δεν έχετε το δικαίωμα να μιλάτε έτσι, για κανέναν λόγο. Οι άνθρωποι στα φαρμακεία έρχονται για πολλούς λόγους, ελάχιστα για ευχάριστους, πολύ περισσότερο για δυσάρεστους λόγους.. Για να έρχονται σημαίνει ότι πονάνε, έχουν προβλήματα, κάτι αντιμετωπίζουν τέλος πάντων. Η ευγένια και η καλοσύνη, δεν είναι προσόν στον επαγγελματισμό, είναι πάνω από όλα ανθρωπιά, δηλαδή ιδιότητα! Να φέρεστε ειρηνικά. Η στάση σας με έκανε να αισθανθώ πολύ άβολα και αμήχανα, πραγματικά. Δεχτείτε το Feedback για καλό σας και μη το προσπεράσετε παρακαλώ.))) - Τόσο πολύ πείραξε που ρώτησα κάτι που δεν ήξερα;;; ------- Να σημειωθεί ότι απάντηση δεν έλαβα απάντηση για ποιο λόγο ήθελαν PIN αυθεντικοποίησης στο λογ/μο μου για την ηλεκτρονική συνταγογράφηση και η κυρία νευρίασε κιόλας που ρώτησα και εκτόξευε ένα σωρό αστόχαστα λόγια για τον γιατρό μου. Ότι είναι παράνομο να μου γράφει 3μηνη συνταγή κτλ κτλ. Απάντηση έλαβα απο άλλο φαρμακείο που ρώτησα. Οι ίδιοι μου είπαν: Δίνοντας το PIN εξουσιοδοτείτε τον φαρμακοποιό να έχει ΜΟΝΙΜΗ πρόσβαση στο προφίλ των συνταγών σας!! Είτε πάρετε τα φάρμακά σας είτε όχι, μπορεί και εξαργυρώνει τη συνταγή με ελεύθερη πρόσβαση. Ωστόσο η επαγγελματική απάντηση που έλαβα εγώ DRUGon Φαρμακείο Νικολαΐδης Σπύρος & ΣΙΑ ΟΕ ήταν: "Για να κάνετε τη ζωή μας εύκολη.." Εύκολη ήταν.. μερικά φηφία ήταν το barcode, δεν ήταν πολυωνυμική εξίσωση 3ου βαθμού (μαθηματικά). Και αναρωτιέμαι γιατί θέλετε να έχετε ΜΟΝΙΜΗ εξουσιοδότηση και πρόσβαση στις συνταγές μου;;;; Το υπόλοιπο της απάντησης μου το έλεβα από τον φαρμακοποιό που ρώτησα..εσείς θα το αναφέρετε στους πελάτες σας; Στους μεγαλύτερους ανθρώπους, που δεν γνωρίζουν, τι κάνετε; Πιστεύω ότι άνθρωποι που ήδη άφησαν τις παρακάτω αρνητικές κριτικές, υπήρχε βάση: 1) "...το προσωπικό παρουσιάζει μια αρνητική διάθεση προς τον πελάτη...παρατήρησα έναν απότομο τρόπο έκφρασης,χωρίς ευγένεια, δείχνουν να μην αφιερώνουν χρόνο στον πελάτη γενικά πίσω από το ταμείο γίνεται ένας κακός χαμός που δείχνει στον πελάτη μια αίσθηση χάους...." 2)Εξυπηρέτηση όχι και πολύ ευγενική με ένα βλέμμα υπεροψίας και καχυποψίας ότι δεν είσαι πελάτης αλλά πιθανότατα κλέφτης Θεωρώ ότι σε κάθε περίπτωση θέλει προσοχή ποιον εξουσιοδοτούμε και ποιον όχι.. και ναι όταν χρειάζεται να το κάνουμε, αλλά να ενημερωνόμαστε. Τέλος ΑΝ ισχύει κάτι άλλο πέρα από αυτό που μου ανάφερε ο φαρμακοποιός.. βεβαίως, με χαρά να αλλάξω την αξιολόγησή μου! Παραθέτω το email με σβησμένο το pin ώστε άλλοι πελάτες να ξέρουν με τι έχουν να κάνουν.

Θεσσαλονίκη, Greece
5 comments
Former Google Contributor

Re: Κακή εμπειρία σε Φαρμακείο - Χρειάζεται καταγγελία;

Hi @giorgiorousso,

 

I am sorry to hear that you've had this experience. I wanted to let you know that I have just released your post from the Spam Filters. I would like to apologize for your post being marked as spam. Our filters run 24/7 and they can be a little harsh at times. You can visit this article to learn more - Why was my Connect post marked as spam?.

Due to the volume of private messages Google Moderators receive, I do not read or respond to private messages. Please post publicly so others may benefit from your discussion. If you require urgent assistance, please tag a Google Moderator. Thank you!
Level 8

Re: Κακή εμπειρία σε Φαρμακείο - Χρειάζεται καταγγελία;

Thank you very much for your response

Connect Moderator

Re: Κακή εμπειρία σε Φαρμακείο - Χρειάζεται καταγγελία;

Hi @giorgiorousso

 

You wrote a very long review. Few people will actually read reviews that long, and you risk triggering the spamfilter the more words you add. 

 

Read about typical review guideline violations here. I mention Revenge reviews and I believe your text is pretty much a rant. I understand you are upset, but using Google Maps to resolve the situation is not constructive. 

 

If pharmacies have no right to see your online prescription records, then this should be dealt with by the authorities or polically. 

 

And if your option is to not share your pin code then just stand your grounds = don't give it to them. 

 

Your review could then be one sentence along these lines: This pharmacy unrightfully tried to lure me to give them my prescription pin code. I recommend you don't give it to them. 

 

I believe this would be as effective if not more effective in terms of helping fellow customers. What do you think?


Regards 
Morten

Level 8

Re: Κακή εμπειρία σε Φαρμακείο - Χρειάζεται καταγγελία;

You're right, thanks Morten!

Level 8

Re: Κακή εμπειρία σε Φαρμακείο - Χρειάζεται καταγγελία;

Επί της ουσίας όντας χρήστης της άυλης συνταγογράφησης από αρχής λειτουργίας, της ποτέ δεν μου ζητήθηκε κάτι άλλο πέρα από το barcode της συνταγής. Προσωπικά δεν γνώριζα καν την ύπαρξη - δυνατότητα μόνιμης πρόσβασης αλλά σε συνδυασμό με την μη ενημέρωση σας για το επίπεδο πρόσβασης που προσπάθησε να αποκτήσει το εν λόγω κατάστημα θεωρώ ότι είναι καταχρηστική απόπειρα