mybalik's post
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Level 8

Re: Türkiye Yerel Rehberler

İlk yazımda karşılaşılabilecek konulara değinmemiştim. Siz yazmışsınız iyi olmuş. Maalesef ülkemizde android kullanıcıları bu sorunları yaşıyor. Sorduğunuz sorular açıkçası 1 günlük eğitim konuları 🙂 Nerede yaşıyorsunuz?

Bu konuda Nisan ayında İstanbul'da bir eğitim toplantısı düzenleyeceğiz buna katılabilirseniz sizin için daha bilgilendirici olacaktır.

1. Google bu çalışmayı 2015 yılında duyurdu. Bu tarihten bu güne kendi içinde de değişimler yaşadı. Şu anda Trusted Ajans yok. Ajanslar dahil tüm fotoğrafçılar trusted photographer veya güvenilir logosunu kullanılacak.

2. Trusted olduktan sonra farklı bir yöntem kullanılıyor. Eski sistemde yüklediğinizde Trusted olmayan kişilerden bir farkınız kalmıyor. Bu arada Yerel Rehberlik konusunda da katkı sağlamaya çalışıp 5. Seviye olmanızı öneriyorum.

3. Haritalarda bulunmayan bir işletmeye fotoğraf yükleyemezsiniz Öncelikle işletme hesaplarının açılması ve google haritalarda yer alması gerekiyor. Bu süreci de dikkate alarak müşterilerinize teslim tarihi vermelisiniz.

4. Fiyatlandırma politikası ayrı bir konu 🙂 Bence yaptığınız iş kalitesini ön planda tutmalısınız. Theta ile başlangıç yapabilirsiniz ancak ticari çalışmalarda bence yetersiz bir kameradır. Daha sonra emeğinize uygun bir ücret zaten kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bedava yapmayın, ele ayağa da düşürmeyin yeter. Web sitemizi inceleyin mevcut fiyatlarımız fikir verecektir.

Google Street View Trusted Photographer
Level 6

Teşekkür ediyorum. Ankarada hizmet veriyoruz şu anda fakat 1 yıl içinde yurtdışına yerleşmeyi planlıyoruz. O yüzden bu kadar çözüm arayışı içerisindeyiz. Aslında Türkiye dışında konu çoğu ülkede biliniyor ve talep görüyor. Gitmeden altyapımızı sağlayabilirsek diye uğraşıyoruz. Bu arada theta yı omni ye veya dslr a çevireceğiz gittiğimizde. Pnotour teknolojilerini çok beğeniyorum bu konuda, hem vr için hem sanal turlar için. Türkiye'de ilk theta yı getirten kişiydik zamanında, henüz piyasaya çıkmamıştı dünya'da, amerikada ricoh bağlantılı bir teknoloji tester ı sayesinde almıştık. Fiyatlandırmaya gelince biz şu anda normal sanal turlar için sahne başı 149 TL alıyoruz. + olarak sanal tur hazırlama bedeli alıyoruz. 

Ayrı "Trusted olduktan sonra farklı bir yöntem kullanılıyor." derken neyi kastettiniz, zahmet olmazsa ayrıntı verebilirmisiniz lütfen. 

Birde Yerel Rehberler için seviye yükseltmede herhangi bir öneriniz varmı acaba? Şunları yapasanız daha hızlı ilerlersiniz diyebileceğiniz.

Saygılarımla...

Level 8

Editor kaldırıldığı için 3. parti firmalar bunun duyurusunu yapmaya başladı. Şu anda Gothru.co üzerinden üyelikle yeni turları yayınlayabilirsiniz. Local Guides puanlarınızı yükseltmek üçün bol bol işletmeler hakkında yorumlar yazmalı, fotoğraflar yayınlamalısınız.

Level 6

Gothru.co yu incelemiştim fakat onlarda krpano altyapısını kullanıyorlar. Bizim zaten krpano lisansımız mevcut. Ama bunu nasıl entegre edeceğimiz ile ilgili herhangi bir fikrim yok açıkçası. Biraz araştırmak lazım. İlginize tekrar teşekkür ediyorum. İstanbul toplantısına seve seve katılmak isterim.

Saygılarımla....

Level 8

Güneydoğudan merhaba hepinize.

Everything in your life as you want
Level 7

Ynt: Türkiye Yerel Rehberler

merhabalar arkadaşlar ankaradan yerel rehberim bazı arkadaşlar bu etkinlik meselesine takmış durumda google türkiyede resmi bir etkinlik yapmadı ama arkadaşlarla tanışmak kaynaşmak ve neyi daha iyi yapabilecğini tartışmak için kendi aranızda da bir etkinlik düzenleyebilirsiniz bulunduğunuz bölgede bir kafe, restoran, yada yürüyüş yapabileceğiniz yerlerde etkinlikler yapılabilir.
Dediğim gibi ben ankaradayım ancak etkinlik talep eden yanlızca 1 kişi gördüm sayıyı eğer biraz daha arrtırabilirsek ben bir etkinik yapmayı planlıyorum. ama tabi 2 kişi ile değil en azından 5 - 6 kişi de olur ankarada olan arkadaşlar bana özel mesaj yolu ile direkt olarak ulaşabilir yada bu yazı altında onay verebilir günü ve yeri beraber kararlaştırıp bir sohbet ve tanışma etkinliği ile başlayabiliriz. diğer tüm şehirlerimizede burdan selam olsun...
ORHAN YEŞİLYURT
Level 7

ErdoganA yazdı:

Street View Güvenilir Fotoğrafçısı Olmak

Öncelikle fotoğrafçı olmak istediğiniz Google hesabınız ile oturum açmanız gerekiyor. 360 derecelik yüksek kaliteli fotoğrafları Street View aplikasyonu üzerinden haritalara yüklemiş olmanız ve bu görüntülerin onaylanarak yayınlanmış olması gerekiyor. Daha sonra aşağıdaki adımları izleyerek fotoğrafçı olmak istediğinizin bildirimini göndermelisiniz.

Hesabınız fotoğrafçı olmak için uygunsa bu sekme aktif hale gelecektir. Fotoğrafçılığınız kabul edildiğinde bununla ilgili bir bildirim gmail adresinize gönderilecek, bu işlem genelde hemen olur.

Daha sonra size gönderilecek bir formu dolduracaksınız ve adınız listede verdiğiniz bilgilerle yayınlanmaya başlayacaktır. 

Ancak Street View aplikasyonu üzerinden yükleyip düzenlediğiniz turlar Google Arama'da içini görün şeklinde görüntülenmez. Genelde fotoğraf bağlantıları çalışmıyor ve düzgün bağlanamadığından alakasız görüntüler ortaya çıkabiliyor. Bunun için fotoğraf kürelerinizi Google Street View Browser Editor üzerinden yüklemeniz gerekmekte. Google, Temmuz 2016'da SVT yayıncılık politikalarını değiştirdi ve bu tarihten sonra yapılan başvurular ile fotoğrafçı olanlara editor erişimi vermedi. Zaten 31 Mart 2017 itibarı ile bu araçta kullanımdan kaldırılıyor. 3. Parti ajanların verdiği servisle turlarınızı "İçini Görün" şeklinde yayınlayacabileceksiniz.

Google bu konuda bir API yayınladı ve bu API aracılıyla geliştiriciler kendi yazılımlarını geliştirip turların yüklenmesini sağlayacak veya 3. parti bazı ajanslar, fotoğrafçılar için ücreti karşılığında bu servisi sunmaya başlayacaklar. 

ise-alinabilir.jpg

Yeni gelişmeler ve fotoğrafçı buluşmaları, program uygulama eğitimleri vb. konularda çalışmalarımızı takip edebileceğiniz Google+ gruplarımızı takip etmenizi öneriyorum.

Google Street View Trusted Türkiye: https://plus.google.com/u/0/communities/116510957596805101752

Local Guides Istanbul: https://plus.google.com/u/0/communities/103439552293378371293

Local Guides Türkiye: https://plus.google.com/u/0/communities/108794812254874669379

Bu konuda daha fazla bilgi ve yardım almak isterseniz gruplar üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz. SVT fotoğrafçılığı VR teknolojilerinin de gelişmesi ile şu an tüm dünyada yükselen bir trend. Ülkemizde de Türkiye listesinde yüzlerde isim bulunmasına rağmen bu işi bilen yapabilen sayısı 10'u geçmez durumda. Özellikle mevcut ekipmanı ve sanal tur bilgisi ile bu işi yapmak isteyenler için halihazırdaki sanal tur teknolojilerinin çok üzerinde ve işletmeye girişinizde sizi 1-0 önde başlatan bir çalışma olduğunu rahatlıkla belirtebilirim. Tabi işletmelerinde bu durumu yakın zamanda öğrenmesi ve bilmesi ve buna göre bu servisleri talep etmesi dileklerimle.

Kolay gelsin. Artık bu yazıyı okuyanlar bir kudo verir 😉 

Yeterince açıklayıcı olmuş teşekkür ederim

ORHAN YEŞİLYURT
Level 7

Merhaba kardeşim yeni katıldım ben de buradayım

Level 8

Merhaba Arkadaşlar. 

Google Yerel Rehberler'in onayladığı bir buluşma planladım. Türkiye de ilk defa Google tarafından onaylanan buluşmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.  

https://maps.google.com/localguides/meetup/diclen

Kralkızı HarabeleriKralkızı Harabeleri

Everything in your life as you want
Level 8

Başarılar dilerim. Doğrusu google yerel rehberlerini bir araya getirip bir etkinlik düzenlemek çok zor. İstanbul kalabalığında bile olmuyor. Sonrasında bol fotoğraf paylaşımı bekleriz.