MaciejKa's post
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Level 5

Zemsta za opinię

Dzień dobry Szanowna Społeczności,

 

Dziś miałem okazję doświadczyć dość nieprzyjemnej sytuacji związanej z negatywną opinią dodaną do wizytówki pewnej firmy. 

Opiszę w dużym skrócie:

Po nieudanych zakupach w jednym ze sklepów internetowych dodałem swoją negatywną opinię.

Dziś otrzymałem e-mail od (chyba) właściciela tejże firmy. Pomijam fakt, że wykorzystał moje dane złożone podczas zamówienia do celów innych niż realizacja moich zakupów, bo to w tym momencie nieistotne. Napisał, że zemści się za wyżej wspomnianą opinię, a także, że znalazł mój profil w LinkedIn (podesłał link - przypuszczam, że znalazł go na podstawie adresu e-mail).

Zauważyłem, ze w wizytówce, w opiniach mojego pracodawcy pojawiły się 2 negatywne opinie, w tym jedna odnosząca się bezpośrednio do mojej osoby (nazwisko).

Szczerze mówiąc sytuacja mnie zszokowała, nie mniej jednak zastanawiam się co mogę zrobić? Nie chodzi mi o kwestie prawne, ale przede wszystkim o ww. opinię zawierającą moje dane. Ostatnią rzeczą jaką chciałbym teraz robić jest wyjaśnianie tego wraz z pracodawcą (duża, zagraniczna korporacja, która wcześniej miała tylko 3 pozytywne opinie).

Oczywiście zgłosiłem opinię zawierającą moje dane, ale nie jestem pewien czy moderatorzy uznają moje zgłoszenie bez wyżej opisanego kontekstu i sytuacji.

Czy ktoś znalazł się w podobnej sytuacji (zemsty, wykorzystania danych)?

Czy ktoś bardziej doświadczony może doradzić co mogę zrobić?

 

Dziękuję i łączę pozdrowienia

4 comments
Level 10

Re: Zemsta za opinię

Cześć @MaciejKa,

Proponuję poradzić się prawnika. Wszystko to, co piszesz jako Lokalny Przewodnik piszesz na własną odpowiedzialność.

Wobec tego jeśli ktoś w związku z Twoimi wypowiedziamy Ci grozi to podpada to pod konkretne paragrafy,

a to jest już ścigane albo prywatnie, albo nawet państwowo.

Zbieraj dowody, zgłaszaj moderatorom ale w sposób mądry, przemyślany. Ale przede wszystkim - prawnik, który podpowie Ci co z tym zrobić.

 

Pozdrawiam,

Jacek

Google Diamond Product Expert - Maps, Business Profile, Earth, Gmail, Accounts | Street View Trusted Photographer | Local Guide | retired: Map Maker Help Forum Top Contributor & Poland RER/RL
Level 5

Re: Zemsta za opinię

Dziękuję za odpowiedź.

 

Doskonale zdaję sobie sprawę, że opinie piszę na własne konto i ryzyko. Po prostu nigdy nie sądziłem, że ktoś może być tak zdeterminowany, aby postępować w tak emocjonalny sposób (przy okazji jawnie narażając się na odpowiedzialność).

Oczywiście zamierzam skonsultować się z radcą / prawnikiem.

Po prostu chciałbym uniknąć zbędnego angażowania lub tłumaczenia się pracodawcy z tak bądź co bądź głupiej sprawy. Zastanawiam się czy jest inna droga komunikacji z moderatorami niż zwykłe oflagowanie, podanie adresu e-mail i wybranie kategorii zgłoszenia (w tym wypadku żadna kategoria nie wydaje się właściwa).

Ponadto jestem ciekaw czy podanie nazwiska jest traktowane jako niezgodne z regulaminem - w końcu są to dane osobowe, jeśli pozwalają jednoznacznie zidentyfikować daną osobę.

 

Łączę pozdrowienia,

Maciej

Level 10

Re: Zemsta za opinię

@MaciejKa

Nie ma możliwości kontaktu z moderatorami opinii na Mapach Google.

Możesz tylko zgłosić/oflagować, wybierając powód.

Możesz też zgłosić żądanie usunięcia treści: https://support.google.com/legal/contact/lr_legalother?product=maps&uraw=

ale mocno się zastanów, zanim je wyślesz bo musisz się powołać na konkretne przepisy prawne.

 

Pozdrawiam,

Jacek

Google Diamond Product Expert - Maps, Business Profile, Earth, Gmail, Accounts | Street View Trusted Photographer | Local Guide | retired: Map Maker Help Forum Top Contributor & Poland RER/RL
Level 7

Re: Zemsta za opinię

prawda koli w oko.

Adwokat jest dobra rada... dlatego wazne by opinie opisywac rowniez rzetelnie. Niczego nie dopisywac. Czyste fakty.