sulhadin's post
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Level 1

İstanbul'da astrophotography için en uygun yer neresidir? neden?

Yakın zamanda yıldız ve uzay fotoğrafları çekmek istiyorum. Bunun için en uygun mekan neresidir?

İstanbul, Türkiye
3 comments
Level 5

Re: İstanbul'da astrophotography için en uygun yer neresidir? neden?

Dostum selam,

Astrophotography için en önemli şart yükseklik (rakım) ve hava temizliği. İstanbul'da birincisini birkaç tepede bulabilsen bile ikincisini hiçbir şekilde bulamıyorsun.

Rakım, yukarı çıkıldıkça yerleşim azaldığı için çevreden gelen ışıkların azalması ve görüntü kalitesinin (teleskoba - kameraya gelen ışıkların azalmasıyla ) artması ile ilgili, hava kirliliği ise bizim gözle göremediğimiz tüm nanoparçacık ve gazların uzay gözlemi yolunu kapaması ile ilgili. O yüzden sana tavsiyem, bir miktar bütçe arttırıp Anadolu'nun yüksek rakımlı şehirlerinden birine gitmek, çadır kurmak, kamp yapmak. Sessiz sakin fotoğraf çekmek. Keyfini çok daha fazla alacağımdan eminim.

Barış.

Level 1

Selam,

Spesifik mekan tavsiyen var mıdır? İTÜ'de gölet var mesela, orada çekmeyi düşünüyorum. Onun dışında Anadolu yakasında Beykoz'da gidebileceğim yerler var mıdır?

Level 7

Dostum merhabalar İstanbulda maalesef böyle bir alan yok.Fakat Gebzede yer alan Ballıkayaları bir deneyebilirsin.Detaylar için Ballıkayalar yazısına bir göz atabilirsin.

Kafa Nereye Bizz Oraya