KatyaL's post
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Former Google Contributor

Istraži Hrvatsku: Nacionalni park Plitvička jezera

Za mene je Hrvatska jedna od najfascinantnijih i najljepših zemalja za posjetu u Europi. Osjećam se sretnom što sam studirala hrvatski jezik na sveučilištu u Bugarskoj. (Dobila sam isto stipendiju i odabrali su me sudjelovati u prijevoditeljskoj radionici u Hrvatskoj!) Imala sam također priliku istražiti zemlju. Tijekom mojih nekoliko posjeta naučila sam više o povijesti, hrani, kulturi i običajima hrvatskog naroda.

 

Slika triju slapova u Nacionalnom parku Plitvička jezera, snimljena s vrha brda. Zeleno grmlje i drveće je svugdje oko njih. (Lokalni Vodič @KatyaL)Slika triju slapova u Nacionalnom parku Plitvička jezera, snimljena s vrha brda. Zeleno grmlje i drveće je svugdje oko njih. (Lokalni Vodič @KatyaL)

Željela bih s vama podijeliti nekoliko priča o mojim putovanjima u Hrvatskoj. Na prvom mjestu sam stavila svoje putovanje do Nacionalnog parka Plitvička jezera. Ovo mjesto je tako lijepo i bogato kulturnom i prirodnom baštinom, te nikako nije čudno da je to jedna od najpopularnijih destinacija u Hrvatskoj diljem svijeta. Evo zato ja smatram da je vrijedno staviti ovaj park na vašem popisu sa znamenitostima koje biste htjeli vidjeti.

 

U prošloj 2014. godini smo se ja, sa svojim mužem i nekoliko prijatelja, odlučili otići na turom s vodićem od Sofije, Bugarske do Venecije, Italije, s opcijom zaustavljanja i posjeta Plitvičkih jezera.

 

Fotografija Google Moderatora @KatyaL nasmijana i drži veliku ulaznicu za Nacionalni park Plitvička jezera. Iza nje je skupina ljudi koja gleda prema mapi parka na ulazu. (Lokalni vodič @KatyaL)Fotografija Google Moderatora @KatyaL nasmijana i drži veliku ulaznicu za Nacionalni park Plitvička jezera. Iza nje je skupina ljudi koja gleda prema mapi parka na ulazu. (Lokalni vodič @KatyaL)

Odmah čim smo bili ispred ulaza Nacionalnog parka, kupili smo karte, a naš vodič nam je dao informaciju o najzanimljivijim stvarima kojima ćemo unutra vidjeti.

 

Onda smo ušli u park, a ja sam bila stvarno zadivljena veličanstvenim krajolikom oko mene. Gotovo odmah Veliki Slap postao je jedan od mojih najdražih znamenitosti. Mogla sam osjetiti kako kapljice vode prskaju na moje lice te u tom trenutku bila sam zaista sretna.

 

Fotografija bijelih voda Velikog Slapa - veliki slap u Poljanaku, u Hrvatskoj, snimljen s vrha brda. (Lokalni vodič @KatyaL)Fotografija bijelih voda Velikog Slapa - veliki slap u Poljanaku, u Hrvatskoj, snimljen s vrha brda. (Lokalni vodič @KatyaL)

S Velikog slapa krenuli smo uz stepenice s lijeve strane te nakon pet minuta vidjeli smo slap odozgo. Do tog smo trenutka išli kroz park preko drvenih staza napravljenih za bolju kretnju turista, ali sada smo došli na asfaltiranu cestu koja nas je dovela do malog mosta. Moj savjet je da pređete taj most i da idete malo dalje - uživat ćete u prekrasnom pogledu na slapove odozgo!

 

Fotografija snimljena s visine, vidna su nekoliko slapova koja padaju u duboko plavo-zeleno jezero u Plitvicama, Hrvatskoj. (Lokalni vodič @KatyaL)Fotografija snimljena s visine, vidna su nekoliko slapova koja padaju u duboko plavo-zeleno jezero u Plitvicama, Hrvatskoj. (Lokalni vodič @KatyaL)

Onda smo krenulu nizbrdo te došli smo do mjesta gdje su se nalazile trgovine za suvenire, poklone i razglednice. Išli smo na turistički brod i uživali u vožnji preko jednog od velikih jezera. Voda je bila kristalno čista te bilo je puno ribica i patkica, koje su plivale unaokolo.


U Nacionalnom parku Plitvička jezera postoje 16 jezera, što me podsjeća na naša 7 jezera na Rili u Bugarskoj. Rilska jezera smještena su visoko u planini Rili, u Nacionalnom parku Rila. Najpoznatija od ovih sedam jezera su jezero Trilistnika  i moje omiljeno mjesto za meditaciju - Okoto Lake. Kao što ste vidjeli ova bugarska jezera izgledaju čista, ali nisu takve plavo-zelene boje kao Plitvička jezera.

 

Fotografija skupine ljudi koje dolaze i čekaju popeti se na turistički brod na prvoj stanici uz jezero u Nacionalnom parku Plitvička jezera. (Lokalni vodič @KatyaL)Fotografija skupine ljudi koje dolaze i čekaju popeti se na turistički brod na prvoj stanici uz jezero u Nacionalnom parku Plitvička jezera. (Lokalni vodič @KatyaL)

Nakon što smo sišli s turističkog broda, krenuli smo kroz turističku stazu i ponovno stigli do asfaltne ceste. Dok smo hodali, vidjeli smo puno prometnih znakova s mjestima za smještaj.


Postoje puno malih hotela, obiteljskih vila i hostela, gdje posjetitelj mogu ostati preko noći ili tijekom vikenda. Ukoliko ste se odlučili za izlet na Plitvičkim jezerima, moj savjet je ostati tamo barem za dva dana, tako da možete istražiti područje. Većina kuća i hotela možete naći na službenoj web stranici, gdje možete izravno rezervirati svoj smještaj. Nije loša ideja odabrati hotel u Zagrebu kao što smo mi udarili, jer ustvari Plitvice udaljene su 2 sata vožnje autom.

 

Fotografija Google Moderatora @KatyaL koja stoji pored prometnih znakova s uputama za smještaj u Nacionalnom parku Plitvička jezera. (Lokalni vodič @KatyaL)Fotografija Google Moderatora @KatyaL koja stoji pored prometnih znakova s uputama za smještaj u Nacionalnom parku Plitvička jezera. (Lokalni vodič @KatyaL)

Nakon što smo uživali u šetnji u parku i u prekrasnim pogledima Plitvičkih jezera, bilo je vrijeme za kratku pauzu, te naravno, za nekoliko piva. Probala sam dva vrsta piva - Karlovačko i Laško pivo, ali više mi se je sviđao ukus Karlovačkog piva, jer nije bio tako gorak.

 

Približna fotografija dvije limenke piva jedna pored druge. S lijeve strane nalazi se crvena limenka Karlovačkog piva, a s desne strane je zelena limenka Laškog piva. (Lokalni vodič @KatyaL)Približna fotografija dvije limenke piva jedna pored druge. S lijeve strane nalazi se crvena limenka Karlovačkog piva, a s desne strane je zelena limenka Laškog piva. (Lokalni vodič @KatyaL)

Nadam se da ću uskoro opet imati mogućnost posjetiti Plitvička jezera i uživati u pivom s prijateljima. Ukoliko planirate putovanje do ovog fascinantnog nacionalnog parka, svakako provjerite web stranicu o različitim aktivnostima tamo, pogledajte unaprijed cijene ulaznica te ostale detalje.

 

Jeste li i vi nekad bili na Plitvičkim jezerima? Da li postoji sličan park u vašoj zemlji? Podijelite s nama u komentarima u nastavku. Očekujte uskoro sljedeće priče o mojim putovanjima u Hrvatskoj!

Due to the volume of private messages Google Moderators receive, I do not read or respond to private messages. Please post publicly so others may benefit from your discussion. If you require urgent assistance, please tag a Google Moderator. Thank you!
Plitvice Lakes National Park, Plitvička Jezera, Croatia
58 comments
Connect Moderator

Re: Istraži Hrvatsku: Nacionalni park Plitvička jezera

Hello @KatyaL,

I totally agree with you, that Croatia is very beautiful. 

I have been there with my boys last summer: https://www.localguidesconnect.com/t5/General-Discussion/Recap-Happy-boy-tour/m-p/1001362#M159144

 

We met Croatian friends and enjoyed the days around the beach. We didn't visited the Plitvicka lakes, as we already have had the nice waterfalls in Bosnia Herzogowina on our trip, but I remember them from my childhood and you make me now feel, that I should go their again!

 

Thank you for sharing the story and the beautiful pictures!

https://goo.gl/maps/6ascMbAtC6r
Former Google Contributor

Re: Istraži Hrvatsku: Nacionalni park Plitvička jezera

Hey @TorM,

 

I'm glad my post brought back good memories to you and I hope you will have the chance to visit the Plitvice lakes again. The nature is amazing out there!

 

I agree that the Croatian coast is great and actually, my next post is going to be about Dalmatia region.

 

By the way, have you tried some Croatian drinks when you were there? Which cities you visited during your trip?

Feel free to share them in your future posts.

Due to the volume of private messages Google Moderators receive, I do not read or respond to private messages. Please post publicly so others may benefit from your discussion. If you require urgent assistance, please tag a Google Moderator. Thank you!
Level 9

Re: Istraži Hrvatsku: Nacionalni park Plitvička jezera

Thanks @KatyaL 😉 for sharing the beautiful pictures and detailed description of your country.

 

Well i also visited in a park last month, it's situated in Mussoorie( a hill station in Uttarakhand district of Northern India) i am sharing some pictures of the park i hope you'll like it. 🙂

  @emilyeckerds@FaridTDF@TorMChildren with their parents enjoy paddle boating in the artificial lake at parkChildren with their parents enjoy paddle boating in the artificial lake at park

 

Different kinds of flowers in the parkDifferent kinds of flowers in the park

 

Inside view of parkInside view of park

Connect Moderator

Re: Istraži Hrvatsku: Nacionalni park Plitvička jezera

Hola @KatyaL, una historia muy completa y rica en detalles como me gustan. soy de la idea que es la única manera de que nosotros como lectores podamos vivir tu viaje, ya que esos pequeños detalles de las bifurcaciones o del sabor de la cerveza o de las casas donde parar, me conquistan y realmente,ente me dan muchos deseos de visitar el sitio sobre el que leo, muchas gracias por compartir con nosotros.

Y aquí en sur en la Tierra del Fuego tenemos el parque nacional Lapataia, un lugar hermoso con un microclima, rodeado por las montañas que hacen que un frondoso bosque de Lengas, Ñires y el Guindo.

E95AA20D-E040-4FEE-A5D9-CE1672E4967B.jpeg

 

Laguna esmeralda - Lapataia - Tierra del FuegoLaguna esmeralda - Lapataia - Tierra del Fuego

 

 

Farid.

Level 1

Re: Istraži Hrvatsku: Nacionalni park Plitvička jezera

awesome!!

Former Google Contributor

Re: Istraži Hrvatsku: Nacionalni park Plitvička jezera

Hi @IshantHP_ig,

 

I really like your pictures and I'm happy you enjoyed reading my story. Actually I haven't been in Croatia for a very long time and it's not my country, but I really loved travelling there and I'm about to share more photos from my trips soon. 

 

The park in Mussoorie looks very nice place to chill and have a walk. I can see the kids are also having fun 🙂

Due to the volume of private messages Google Moderators receive, I do not read or respond to private messages. Please post publicly so others may benefit from your discussion. If you require urgent assistance, please tag a Google Moderator. Thank you!
Former Google Contributor

Re: Istraži Hrvatsku: Nacionalni park Plitvička jezera

Hi  @FaridTDF ,

 

Thank you very much for taking your time to read the whole story 🙂 I wanted to make it detailed, as I really enjoyed every moment of this trip. It was full of breathtaking views, which I still remember and will probably never forget. I had a great time with my friends and I loved taking the photos. 

 

The Lapataia national park looks magnificent and the nature is amazing. Can you rent a boat there to explore the area? It seems also a very quiet place where you can enjoy fishing (if it's allowed).

Due to the volume of private messages Google Moderators receive, I do not read or respond to private messages. Please post publicly so others may benefit from your discussion. If you require urgent assistance, please tag a Google Moderator. Thank you!
Former Google Contributor

Re: Istraži Hrvatsku: Nacionalni park Plitvička jezera

Hi @emilyeckerds,

 

Thank you for reading my story and for appreciating it. Plitvice lakes is really amazing place. Have you been there already or you are planning to visit it?

 

I hope you will have a lot of fun exploring the community. As you probably have noticed already, there are different sections which show up different topics like Travel, Photography, Meet-ups, How-tos etc. Here you can read more about them.

 

I'm looking forward to see some of your photos and stories from your trips here on Connect. 

Due to the volume of private messages Google Moderators receive, I do not read or respond to private messages. Please post publicly so others may benefit from your discussion. If you require urgent assistance, please tag a Google Moderator. Thank you!