Krata's post
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Level 4

Bezbariérovost? Jak pro koho

Tak jsem si vždy myslel, že třeba Google považuje za bezbariérové něco, co je bezbariérové pro všechny (nevidomé, neslyšící, lidi na vozíku...), ale hluboce jsem se mýlil, jelikož mi přišlel e-mail, kde považují za bariéry pouze něco s vozíkem. Úsměvné potom dokonce je, že mají hodnotit bezbariérovost ti, kteří na vozíku nejsou. Jak můžeme vědět, co všechno je k bezbaríérovosti pohybu na vozíku potřeba?

Bezbariérovost, je bezbariérovost pro všechny

5 comments

Accepted Solutions
Level 3
Solution

Re: Bezbariérovost? Jak pro koho

Ano, bezbariérovost je široký pojem, ale pro potřebu mapy - navigace je nejdůležitější přístupnost pro vozíčkáře. Jsem vozíčkář a vím o čem mluvím. Slepý nebo hluchý má sice různá omezení, ale dostane se všude byť třeba s asistencí a nepotřebuje speciální záchody atp.. S vozíkem je to složitější a pro chodícího člověka těžko představitelné. Dám drobný příklad. Je hezké, že jezdí MHD s plošinou, ale musíme se dostat na nástupní ostrůvek a pokud nemá nájezd nebo je úzký a nenajedete na tu plošinu tak nazdar. Nebo restaurace může sice být zrekonstruovaná a i s bezbariérovým WC, ale co naplat když do restaurace vedou dva malé schody. Možná tam byl nájezd pro potřeby kolaudace, ale majiteli se nelíbil, tak ho odstranil.  Proto zkuste někdy při běžném chození po městě si všimnout drobností a dívejte se na zem. I úzké dveře nebo rám francouzského okna je bariéra bez pomoci nepřekonatelná.

View solution in original post

Level 10

Re: Bezbariérovost? Jak pro koho

Mas pravdu, ze Google se zameril jen na cast lidi s touto akci.

Nicmene v tom emailu o kterem mluvis, najdes odkaz na rady jak poznat mista, ktere jsou bezbarierove. Takze i lide, kteri nejsou na voziku maji predstavu o tom, jak takove misto ma vypadat a co musi splnovat.

Level 3
Solution

Re: Bezbariérovost? Jak pro koho

Ano, bezbariérovost je široký pojem, ale pro potřebu mapy - navigace je nejdůležitější přístupnost pro vozíčkáře. Jsem vozíčkář a vím o čem mluvím. Slepý nebo hluchý má sice různá omezení, ale dostane se všude byť třeba s asistencí a nepotřebuje speciální záchody atp.. S vozíkem je to složitější a pro chodícího člověka těžko představitelné. Dám drobný příklad. Je hezké, že jezdí MHD s plošinou, ale musíme se dostat na nástupní ostrůvek a pokud nemá nájezd nebo je úzký a nenajedete na tu plošinu tak nazdar. Nebo restaurace může sice být zrekonstruovaná a i s bezbariérovým WC, ale co naplat když do restaurace vedou dva malé schody. Možná tam byl nájezd pro potřeby kolaudace, ale majiteli se nelíbil, tak ho odstranil.  Proto zkuste někdy při běžném chození po městě si všimnout drobností a dívejte se na zem. I úzké dveře nebo rám francouzského okna je bariéra bez pomoci nepřekonatelná.

Level 8

Re: Bezbariérovost? Jak pro koho


Krata napsal(a):

Tak jsem si vždy myslel, že třeba Google považuje za bezbariérové něco, co je bezbariérové pro všechny (nevidomé, neslyšící, lidi na vozíku...), ale hluboce jsem se mýlil, jelikož mi přišlel e-mail, kde považují za bariéry pouze něco s vozíkem.


Možná se pletu, ale různé vychytávky pro lidi s různými omezeními se obecně nazývají přístupnost. Například tlačítka ve výtahu bez hmatového rozlišení (pro nevidomé) nejsou překážkou, bariérou ve smyslu znemožnění fyzického vstupu, ale ztěžují ovládání výtahu, snižují jeho přístupnost pro některé lidi. Vlastně i vozíčkáři asi rozlišují mezi bariérou a vylepšením přístupnosti (použitelnosti). Např. úzké dveře a málo místa na WC je bariéra (prostě se tam s vozíkem nedostanou nebo neotočí). Přidání takových těch hrazdiček a úchytů vedle mísy je zlepšení přístupnosti.

 


Krata napsal(a):

Úsměvné potom dokonce je, že mají hodnotit bezbariérovost ti, kteří na vozíku nejsou. Jak můžeme vědět, co všechno je k bezbaríérovosti pohybu na vozíku potřeba?

Pravda, kdo to nezkusil, tak to nemusí úplně chápat, některé věci mu nedojdou. Ale na ty základní (schody bez rampy, úzké dveře...) při troše vnímavosti a přemýšlení většina lidí přijde.

 

Level 4

Re: Bezbariérovost? Jak pro koho

Já pro změnu nic neslyším. Nedávno jsem šel přednášet do školy. Byla zamčená a dole domovní zvonek Co do něj kdo říkal netuším a žádná světelná signalizace typu "mluvte/otevírejte", tam nebyla, takže jsem musel "potupně" škemrat o pomoc kolemjdoucí.

A jak je "bezbariérová" restaurace, kde sice není žádný schod a jde tam vjet na vozíku pro nevidomého kámoše, kterého tam nepustili s vodícím psem, také netuším.

Ano, ty bariéry se nejvíce týkají lidí na vozíku. Ale právě proto není bezbariérové to, co se týká pouze pohybového postižení. Mělo by to být třeba pouze označeno, že to je bezbariérové pro vozík. A měli by kontrolovat onu "bezbariérovost" samotní ti, kterých se to týká a ne že uruje bezbariérovost ten, kdo mávne rukou nad jedním schodem, nebo právě nad tím domovním zvonkem, jelikož to nepovažuje za důležité (vždyť je ten schod jenom jeden a má jen 25 cm - řekne si třeba).

domovni-zvonek.gif

 

Level 6

Re: Bezbariérovost? Jak pro koho

Jen technická poznámka pro záznam - specifikaci na bezbariérové provedení u nás (ČR) specifikuje hodně podrobně  vyhláška č. 398/2009 Sb., která jak uvádíte kromě osob s pohybovým postižením rozlišuje i požadavky pro osoby s poruchami sluchu a zraku.