Upoznajte otok Cres u Hrvatskoj - Raskošna Oaza Raznolikosti

Otok Cres je neponovljiv i neusporediv s bilo kojim drugim otokom po svojoj raznolikosti. Na njemu se nalaze različite klimatske i biljne zone, koje kriju brojne zagonetke i čuda prirode. Otok Cres je i svjedok bogate povijesti, koja je ostavila zanimljive tragove u obliku kulturnih, arhitektonskih i socioloških značajki. Otok nudi mnoge prirodne ljepote, privlačna mjesta za izlete, skrivene uvale i plaže, razne kulturno-povijesne spomenike, crkve, muzeje, galerije, izložbe, poseban način života stanovnika, njihove poslove, običaje, originalne narodne nošnje i bogatu gastronomiju. Odmor na otoku Cresu je pravo bogatstvo zbog njegove raznovrsnosti. Otok Cres je sjajan biser koji spaja nekoliko različitih, a ipak povezanih svjetova – prirodnih, kulturnih i povijesnih znamenitosti.

Neke od atrakcija otoka Cresa koje vrijedi vidjeti:

  • Bjeloglavi sup - Bjeloglavi sup je vrsta ptice strvinara koja živi na otoku Cresu u Hrvatskoj. Ova ptica je rijetka i ugrožena, a Cres je jedno od njenih posljednjih staništa u svijetu. Bjeloglavi sup se hrani lešinama ovaca koje se slobodno kreću po otoku, i tako čuva okoliš od bolesti i raspadanja. Bjeloglavi sup ima doživotnog partnera, a gnijezdi se na liticama iznad mora. Mlade ptice odlaze na veliko putovanje po Europi, Africi i Bliskom Istoku, a nakon pet godina se vraćaju na Cres da pronađu svog partnera. Bjeloglavi sup je zaštićena vrsta, a na Cresu postoji Centar za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove u Belom, gdje se može saznati više o ovoj fascinantnoj ptici i njenom suživotu s otočanima. Centar također spašava i liječi ozlijeđene ili bolesne ptice, te ih pušta nazad u prirodu. Bjeloglavi sup je simbol Cresa i njegove prirodne ljepote. Za više informacija posjetite Beli Visitor Centre Cres

  • Vransko jezero - Vransko jezero na Cresu je najveće slatkovodno jezero na hrvatskim otocima. Nalazi se u središnjem dijelu otoka Cresa, koji je dio Kvarnerskog zaljeva. Jezero je prirodni fenomen, jer se nalazi na visini od oko 13 metara iznad razine mora, a njegova najveća dubina je oko 61,5 metara ispod razine mora. To znači da je jezero kriptodepresija, odnosno da je njegov dno niže od morske površine. Jezero je vrlo važno za opskrbu pitkom vodom za cresko-lošinjski arhipelag. Voda je toliko čista da se koristi bez filtriranja. Jezero ima bogat životinjski svijet, u kojem se ističu ribe poput štuke, linjaka i klena. Jezero je zaštićeno kao posebni rezervat prirode, pa je pristup jezeru ograničen. O jezeru postoje i mnoge legende i priče. Jedna od njih kaže da je jezero nastalo kao kazna Božja za pohlepnu i okrutnu sestru koja je otela zemlju svojoj siromašnoj sestri. Potres i poplava su potopili njen dvorac, koji se još uvijek nalazi na dnu jezera. Ponekad se čuje zvonjava zvona iz dubine. Vransko jezero Cres je zanimljivo i lijepo mjesto koje vrijedi posjetiti. Možete uživati u pogledu na jezero s nekoliko vidikovaca, ili se uputiti u šetnju po okolnim šumama i selima. Ako želite saznati više o jezeru, možete pogledati na ovoj stranici https://visitcres.hr/otok-cres/atrakcije-cres/vransko-jezero-cres.aspx

  • Beli - rimski most - Na Cresu, na ulazu u selo Beli, nalazi se most iz doba starog Rima. Procjenjuje se da je star oko 2000 godina. Sagrađen je od kamenih blokova, pažljivo složenih jedan na drugoga tako da na prvi pogled izgleda kao da je isklesan iz kamena.

  • Plava Grota, morska špilja smještena podno Lubenica, predstavlja popodnevno čudo nijansi plave boje. Kada sunce počne klonuti prema horizontu, špilja postaje poprište prave čarolije, gdje se igra svjetlosti stapa s zidovima špilje, stvarajući spektakularne nijanse plavetnila. Ovo je morsko čudo dostupno jedino hrabrim istraživačima koji se upuštaju u avanturu brodom ili ronjenjem, što dodatno pojačava dojam tajanstvenosti. Plava Grota smještena je u uvali Žanje, koja se nježno ugnijezdila podno slikovitog mjesta Lubenice. Špilja oduševljava svojim dva ulaza, a veći od njih, iako malo udaljen od plaže, predstavlja vrata u carstvo čuda. Pristup je moguć plivajući ili vozeći se sandolinom, dodajući doživljaju dodatnu dozu avanturizma. Unutar špilje pruža se čarobni svijet koji oduzima dah. Njezina dužina od dvadesetak metara i prostrani unutarnji zračni prostor čine je mjestom posebne ljepote. No, vrhunac posjete krije se u malenom dragulju unutar špilje - šljunčanoj plažici. Ovdje se posjetitelji mogu osjećati kao otkrivači skrivenog raja, dok se oko njih odvija jedinstven ples svjetlosti i vode, stvarajući nezaboravno iskustvo u nijansama plavog čarolije pri zalasku sunca.

  • Vrh Sis - Vrh Sis na Cresu je zanimljiva planinarska destinacija koja nudi prekrasan pogled na Riječki zaljev i okolicu. Vrh Sis je visok 639 metara i nalazi se na hrptu Cresa, najvećeg hrvatskog otoka. Na vrhu se nalaze ostaci pretpovijesne građevine koja je služila za nadzor i obranu ovog područja. Sis nije najviši vrh otoka Cresa, već je to Gorice, koji je visok 648 metara, ali je manje atraktivan za planinare jer nema puta ni vidika. Sis je također jedna od kontrolnih točaka Hrvatskog planinarskog obilaznika, a do njega se može doći lako i brzo iz mjesta Križići, gdje se odvaja cesta za Beli. Uspon na Sis traje oko 30 minuta i nije zahtjevan, a staza je dobro označena i ugažena. S vrha Sis se može vidjeti i most koji povezuje Cres i Lošinj, dva različita otoka koji su nekad bili jedan.

  • Creski muzej osnovan je 1910. godine, a od 1973. godine smješten je u palači Arsan. U Arheološkoj zbirci muzeja sačuvani su materijalni ostaci života na otoku od prapovijesti, pa sve do kasnoga srednjeg vijeka. U Etnografskoj zbirci možete vidjeti predmete svakodnevne uporabe, poljoprivredni i ribarski alat te lokalnu nošnju iz razdoblja od 18. do 20. stoljeća.Kulturno-povijesna građa muzeja obuhvaća namještaj, slike, uporabne predmete, oružje i liturgijski pribor nastao u periodu između 18. i 20. stoljeća, te medalje, plakate i grbove s otoka Cresa. Neki od predmeta potječu još iz 16. stoljeća.

  • Tvrđava Cres je naziv za dvije srednjovjekovne utvrde koje se nalaze na otoku Cresu u Hrvatskoj. Jedna je smještena na brdu Sv. Vid iznad grada Cresa, a druga na rtu Sveti Blaž u blizini mjesta Beli. Obje tvrđave su izgrađene u 16. stoljeću kao obrana od turskih i mletačkih napada.

  • Tvrđava na brdu Sv. Vid je najveća i najbolje očuvana tvrđava na otoku. Ona je imala četiri kule, dvije kapije i zvonik. U njoj je bila smještena posada od 50 vojnika i zapovjednik. Tvrđava je služila i kao opservatorij za promatranje pomorskog prometa i signalizaciju drugim utvrdama. Danas je tvrđava otvorena za posjetitelje i nudi prekrasan pogled na grad Cres i okolicu.

  • Tvrđava na rtu Sveti Blaž je manja i lošije očuvana tvrđava koja je služila kao pomorska utvrda. Ona je imala tri kule, jednu kapiju i topove. U njoj je bila smještena posada od 20 vojnika. Tvrđava je bila povezana s obalom drvenim mostom koji je mogao biti podignut u slučaju opasnosti. Danas je tvrđava dio ekološko-edukativnog centra Caput Insulae koji se bavi zaštitom i očuvanjem prirode i kulturne baštine otoka Cresa.

  • Šuma Tramuntana - Tramuntana, skriva brojne zanimljivosti i atrakcije poput zaštićene prirode i pretpovijesnih te povijesnih arheoloških nalazišta, a dodatnu mističnost samom području dodaju i izgrađene eko staze i labirinti koji uspostavljaju ravnotežu duha i tijela onima koji prođu kroz njih.

Posjetite i brojne labirinte na otoku u šumi Tramuntana - Labirinti na otoku Cresu:

Vesnin labirint, Ishtarin labirint, Tarin labirint, Rusalkin labirint, Izidin labirint, Ozirisov labirint, Ladin labirint

Creska gastronomija: Ako niste probali cresku janjetinu kao i da niste bili na Cresu. Osim poznate creske janjetine, možete probati i druge specijalitete. Evo nekoliko prijedloga:

  • Sir od ovčjeg mlijeka: Ovaj domaći sir je ukusan početak svakog obroka. Domaći ovčji sir s pršutom i maslinama ukusno je predjelo za svaki obrok.
  • Morski plodovi: Ljubitelji morskih plodova mogu uživati u svježoj ribi, kozicama, jastozima i drugim rakovima i školjkama pripremljenim na različite načine i začinjenim domaćim maslinovim uljem.
  • Domaća rakija s aromatičnim biljem: Definitivno bi trebali završiti obrok s čašom domaće rakije s aromatičnim biljem.
  • Domaća marmelada od smokava

Legende otoka Cresa. Ovdje možete pročitati o brojnim legendama i kazivanjima na otoku Cresu https://zir.nsk.hr/islandora/object/ffri:434/preview

Otočka cesta:

Glavna otočka cesta Porozina - Osor dugačka je ukupno oko 59 km prilično je uska i nesigurna pogotovo na njenom početku pa stoga trebate biti oprezni u vožnji pogotovo zbog motocikala i biciklista. Većina ceste je pusta sa ponekim vidikovcem. Glavna cesta prolazi kroz ova mjesta: Vodice, Cres, Hrasta, Belej, Osor na izlazu sa Cresa. Prvo veće i glavno mjesto je Cres.

Oznaka putokazi na cesti za mjesta Filozići, Dragozetići, Beli, Beli centar za posjetitelje, Predoščica, Merag, Loznati, Krčina, Lubenice, Valun, Orlec, Zbišina, Vrana, Martinščica, Belej, Grmov, Kačićevi, Ustrine, Verin, Plat, Srem, Autocamp Bijar, Sveti Petar, Punta Križa za ostala mjesta slijedite navigaciju!

Otokom uz cestu prolazi 45 paralela koja se nalazi na jednom malom označenom vidikovcu

Značajnija mjesta na Cresu:

  • Porozina - Porozina je malo lučko selo u Hrvatskoj, smješteno na sjeverozapadnoj obali otoka Cresa. Administrativno pripada gradu Cresu. U antičko se doba na brežuljku iznad pristaništa nalazio svjetionik, po kojem je lokalitet i dobio ime (Pharum insulae). U XV. st. na tome je mjestu bila izgrađena gotička crkva sv. Nikole (barokizirana u XVIII. st.), a kraj nje u XVI. st. samostan franjevaca trećoredaca (napušten 1843). Prema podacima iz 2021. godine, ima populaciju od 28 stanovnika. Povezano je trajektom s Brestovom (općina Kršan) na istarskom kopnu. Trajekt Brestova - Porozina (Cres) je optimalna veza trajektom kada dolazite iz Italije, Slovenije ili Istre i putujete na otok Cres, otok Lošinj, a može se koristiti čak i ako putujete na otok Krk. Plovidba trajektom traje samo 20 minuta. Iz trajektne luke Porozina na Cresu, do grada Cresa imate 25 km, a ako nastavljate do otoka Krka, također imate oko 25 km vožnje da biste stigli do Meraga. Udaljenost do Malog Lošinja je oko 80 km.
  • Beli - mjesto Beli turistički je orijentirano za obiteljski i kamping turizam s lijepom šljunkovitom plažom i dobro zaštićenom lučicom. Također, iskazuje se kao ishodište za dugačke šetnje po prirodi predivnih šumovitih predjela Tramontane. U mjestu Beli možemo naći ostatke iz rimskoga razdoblja, srednjovjekovne utvrde, gotičke crkvice, zapise na glagoljici i raznovrsne boje i ornamente na pročeljima kuća. U Beli je rođen pjesnik Andro Vid Mihičić (1896-1992). Više o mjestu Beli pročitajte ovdje: https://www.visitcres.hr/otok-cres/mjesta-cres/beli.aspx

Merag je trajektna luka prema otoku Krk (Valbiska). Iz trajektne luke Merag plove trajekti Jadrolinije na Državnoj trajektnoj liniji broj 332: Merag - Valbiska (Krk). Putovanje u jednom smjeru traje 25 minuta. Iz luke vodi cesta prema gradu Cresu i prema trajektnoj luci Porozina na sjeveru otoka. Pored mjesta se nalazi Meraška jama, velika tektonska jama obrasla gustom lovorovom šumom. Više o Maragu https://www.visitcres.hr/otok-cres/mjesta-cres/merag.aspx

  • Grad Cres je najveći grad na otoku Cresu i njegov administrativni centar. Na mjestu današnjeg grada Cresa nalazila se u prapovijesti gradina, kasnije antička utvrda (Crepsa). Do dolaska Hrvata Cres je nastanjen Liburnima, ali postoje tragovi grčke, rimske i bizantinske nazočnosti. Grad Cres sastoji se od 26 naselja, to su: Beli, Cres, Dragozetići, Filozići, Grmov, Ivanje, Loznati, Lubenice, Mali Podol, Martinšćica, Merag, Miholašćica, Orlec, Pernat, Porozina, Predošćica, Stanić, Stivan, Sveti Petar, Valun, Važminež, Vidovići, Vodice, Vrana, Zbičina i Zbišina. Spomenici i znamenitosti mjestu:
  • Gradska ura
  • Creska kula
  • Župna crkva sv. Marije Velike
  • Crkva sv. Izidora
  • Brojne crkve i kapelice
  • Troja gradska vrata i gradski sat
  • Palača Arsan
  • Mnoge druge renesansne palače
  • Gradska loža sa stupom sramote
  • Franjevački samostan s crkvom sv. Franje
  • Ženski benediktinski samostan
  • Spomenik palim borcima na Šetalištu

U prošlosti je stari gradski centar bio opasan zidinama i u grad se ulazilo kroz jedna od tri vrata, tj. ulaza u grad1. Očuvana je samo obrambena kula u sjeverozapadnom dijelu i gradski vrata, koja možete vidjeti ako prošetate gradskim parkom. U centru grada nalazi se gradski trg koji je bio centar svih događanja u gradu, kako u prošlosti, tako i danas. Više o gradu Cresu pročitajte ovdje https://www.visitcres.hr/croatia-island-cres/mjesta-cres/cres.aspx

  • Martinšćica je drugo najveće mjesto na otoku Cresu i ima lijepu luku. Nalazi se u uvali na zapadnoj obali otoka, jugozapadno od Vranskog jezera. Najbliža naselja su Vidovići (2 km sjeverno) i Miholašćica (2 km južno). Više o mjestu pročitajte ovdje https://www.visitcres.hr/otok-cres/mjesta-cres/martinscica.aspx
  • Valun slikoviti turistički gradić u uvali. Smješteno je na južnom dijelu Valunskog zaljeva između dviju šljunkovitih plaža. Valunski zaljev nalazi se nešto južnije od Creskog. Najbliža naselja su Zbičina (1 km jugozapadno) i Pernat (3 km sjeverozapadno). U blizini je crkva Sv.Marko. Uz tu crkvu i poznatu Valunsku ploču iz 11. stoljeća, znamenitost je i glagoljski lapidarij koji prikazuje kopije najstarijih glagoljskih natpisa iz Istre, Kvarnera i Dalmacije.Više o Valunu pročitajte ovdje https://www.visitcres.hr/otok-cres/mjesta-cres/valun.aspx
  • Lubenice su skriveni dragulj otoka Cresa, smješten na strmoj litici koja se uzdiže iznad plavetnila mora. Na zapadnoj obali Cresa, na visini od 378 metara, ovo malo mjesto odiše poviješću i šarmom. Uz uske uličice popločane kamenjem, nalaze se stare kamene kuće koje čuvaju tajne prošlih vremena. Svaka kuća ima svoje dvorište, ograđeno kamenim portalom, gdje se može uživati u miru i tišini. Na drugom katu kuća, do kojeg se penje kamenim stubama, nalaze se kamene cisterne za vodu, koje svjedoče o snalažljivosti i mudrosti stanovnika. Posebnu ljepotu daju i veličanstveni dimnjaci različitih oblika i veličina, koji krase krovove kuća. Osim toga, tu su i drugi elementi ruralne arhitekture, poput krušnih peći, rogova za sušenje voća, tradicionalno oblikovanih streha i drvenih pergola. Lubenice su mjesto koje očarava svojom jednostavnošću i ljepotom, gdje se može osjetiti duh otoka i njegovih ljudi. Lubenice su poznate po svojoj glazbenoj manifestaciji “Večeri Lubeničkih glazbenika”, koja se održava svakog ljeta u crkvi svetog Antuna. U blizini Lubenica se nalazi i špilja Plava Grota, koja je dostupna samo brodom, a oduševljava svojom plavom bojom i igrom svjetla i sjene. Više o Lubenicama pročitajte ovdje https://www.visitcres.hr/otok-cres/mjesta-cres/lubenice.aspx
  • Osor je mjesto na otoku Cresu, na prevlaci što je nekad spajala danas razdvojene otoke Cres i Lošinj. Administrativno, naselje pripada gradu Malom Lošinju. U mjestu je Katedrala Marijina Uznesenja, Arheološka zbirka Osora, Kipovi i skulpture povezani s glazbom postavljeni su na ulicama (Aleja hrvatskih skladatelja) i trgovima Osora. Osor ima bogatu povijest i značaj. Više o Osoru pročitajte na Wikipediji https://hr.wikipedia.org/wiki/Osor ili ovdje https://www.val-losinj.hr/hr/osor/
  • Vransko jezero - to je prirodni fenomen i najdublje jezero u istočnoj Europi. Vransko jezero je zapravo slatkovodno jezero koje se nalazi ispod razine mora, a opskrbljuje otok Cres i Lošinj pitkom vodom. Jezero se ne može posjetiti izbliza, jer je zaštićeno područje, ali se može promatrati s vidikovca u selu Vrana.

Ostala mjesta, sela i zaseoci na otoku Cresu:

Konec napušten zaseok najsjeverniji zaselak na otoku Cresu.

Ivanje zaselak na otoku Cresu tek sa nekoliko stanovnika, sredinom prošlog stoljeća imalo 136 stanovnika malo prije zaseoka Konec.

Starganac zaselak i uvala Banja gdje se nalazi nekoliko kuća i svjetionik za Vela vrata.

Rosulja napušteni zaselak u blizini nalazi se pećina Jačeva peć.

Crikveni zaselak. Crikveni se nalaze u blizini zaselaka Frantin i Važminec.

Važminec, poznat i kao Važminež ili Vasminezzo na talijanskom je napušteno selo. Selo se naziva grad duhova. Do njega dolazi se makadamskom cestom iz naselja Beli. Više informacija o selu i fotografije pogledajte ovdje https://gradovi-duhova.info/mjesta/vazminec/

Frantin zaseok kod sela Beli. Postoji staza nazvana “Beli - Frantin” koja je manje popularna staza za šetnju smještena blizu Cresa. Ova višenamjenska staza može se koristiti u oba smjera i u prosjeku je potrebno 47 minuta za njen prolaz. Ovo područje također je dom relicijske populacije zidnih guštera i krtica, za koje je Cres jedino stanište na Kvarnerskim otocima. Ovdje se mogu pronaći i bjeloglavi supovi, koji su sada ugrožena vrsta.

Petričevi zaseok. Petričevi se nalaze u blizini zaselaka Niska i Žanjevići. U blizini nalazi se Jama Čampari, Ishtar labirinti, Tara Labirinti, Lada Labirinti.

Žanjevići zaseok. Žanjevići se nalaze u blizini zaselaka Frantin i Važminec.

Niska napušteni zaselak. Niska se nalazi u blizini zaselaka Petričevi i Žanjevići.

Filozići malo naselje smješteno na sjevernom kraju hrvatskog otoka Cresa. U mjestu se nalazi crkvica svetog Roka iz 15. stoljeća, u kojoj se održava misa 16. kolovoza, na dan svetog Roka. Ovdje u selu nalazi se raj za ljubitelje prirode: Art Farm Filozići, gastrooaza u šumama i divljini Cresa, OPG Zlatkov, obiteljsko gospodarstvo.

Grmov - zaselak. Administrativno je dio grada Cresa. Od 2021. godine broji 2 stanovnika. Nalazi se južno od Vranskog jezera.

Dragozetići je malo selo na sjevernom dijelu otoka Cresa. Pripada gradu Cresu i ima oko 20 stanovnika. Nalazi se na istočnoj padini brda, na nadmorskoj visini od 260 do 300 metara. Ispod sela je plodno polje, gdje se uzgajaju masline, smokve, grožđe i povrće. U selu se nalazi crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije, koja je izgrađena u 15. stoljeću. Crkva ima zvonik s tri zvona i bogato ukrašen oltar. U blizini sela je i stara škola, koja je sada pretvorena u etnografski muzej. Selo je poznato po svojoj tradiciji i kulturi, posebno po narodnim pjesmama i plesovima. Svake godine, 15. kolovoza, u selu se slavi blagdan Velike Gospe, kada se održava svečana procesija i misa. Nakon toga, slijedi veselje uz glazbu, pjevanje i ples. Selo je također poznato po svojim zanimljivim legendama i pričama.

Sveti Petar manje selo sa nekoliko stanovnika. U blizini se nalazi Vesnin i Izidin labirint te ruševine Vlastelinske kuće.

Predošćica - Nalaze se na sjeveru otoka, u unutrašnjosti, na pola puta od grada Cresa do luke Porozina. Nadmorska visina mjesta je oko 370 m, a istočna i zapadna obala Cresa su od mjesta udaljene po 1 kilometar. Najbliža naselja su Sveti Petar (5 km sjeverno) i Vodice (4 km južno).

Vodice - Nalazi se na cesti Cres - Porozina, na nadmorskoj visini od oko 300 metara. Iz mjesta je vrlo lijep pogled na obližnji otok Krk. Najbliža naselja su Predošćica (4 km sjeverno) i Grad Cres (5 km južno).

Stara Gavza je turističko naselje na otoku Cresu u Hrvatskoj. Nalazi se u blizini glavnog grada Cresa, u mirnom okruženju s apartmanima. Naselje se može pohvaliti stoljetnim stablima maslina i moćnim borovima tik uz more, pružajući prirodnu hladovinu od vrelog ljetnog sunca. Naselje obuhvaća oko 200 turističkih jedinica, od kojih je 66 u vlasništvu tvrtki u skupini Slovenske železnice i iznajmljuju se za turističke svrhe. U naselju tijekom turističke sezone radi manji lokal i trgovinica. Stara Gavza nudi bungalove i apartmane za iznajmljivanje. Sobe su opremljene hladnjakom i kuhinjskim priborom, a kupaonice imaju tuš-kabinu i odvojeni WC. Također, neke jedinice imaju pogled na more. Naselje je udaljeno samo 40 metara od mora, a gosti mogu uživati u plaži i vanjskom prostoru za objedovanje. Također, besplatni Wi-Fi dostupan je na javnim površinama. Stara Gavza je odlično mjesto za odmor, s visokim ocjenama gostiju za osoblje, usluge, čistoću, udobnost, omjer cijene i kvalitete, te lokaciju.

Loznati - zaselak Nalazi se istočno od ceste Cres - Mali Lošinj, na nadmorskoj visini od oko 250 metara. Najbliža naselja su Cres (4 km sjeverozapadno) i Orlec (4 km južno).

Krčina - zaselak u blizini Loznati. Postoji nekoliko smještajnih objekata u Krčini, uključujući kuću za odmor Krčina. Također, postoji staza koja vodi kroz selo i nastavlja prema selu Loznati.

Pernat selo se nalazi u blizini zaseoka Grabrovica i sela Zbičina. Do sela nalazi se crkva Gospe Lurdske.

Grabrovica zaselak nalazi se u blizini sela Pernat i Zbičina. Ovdje je malo dalje i plaža Grabrovica te Lokva Guvnina.

Zbičina zaselak - Nalazi se južno od Valunskog zaljeva, na nadmorskoj visini od oko 230 metara. Najbliža naselja su Valun (1 km sjeveroistočno) i Pernat (3 km sjeverozapadno).

Zbišina napušteno selo kod Vranskog jezera. Selo je napušteno ali je obnovljena crkvica sv. Alojzija koja je sagrađena 1922. Priču o selu pročitajte ovdje https://www.morski.hr/zbisina-napusteno-selo-kod-vranskog-jezera/

Pernat - selo Nalazi se zapadno od Valunskog zaljeva, na nadmorskoj visini od oko 240 metara. Najbliža naselja su Zbičina i Valun (3 km jugoistočno). Mjesto je s ostatkom otoka prometno povezano cestom koja vodi kroz susjednu Zbičinu.

Mali Podol - zaselak sa desetak kuća. Nalazi se sjeverozapadno od Vranskog jezera, na nadmorskoj visini od oko 240 metara. Najbliža naselja su Lubenice (2 km sjeverozapadno) i Zbičina (2 km sjeverno).

Orlec malo selo nalazi se sjeveroistočno od Vranskog jezera, na nadmorskoj visini od oko 235 metara. Najbliža naselja su Loznati (4 km sjeverno), Valun (5 km sjeverozapadno) i Vrana (5 km južno). U selu se nalazi Župa sv. Antuna op.

Stanić je naselje duhova na hrvatskom otoku Cresu. Administrativno je dio grada Cresa. Od 2021. godine imao je 0 stanovnika. Fotografije i više o selu https://gradovi-duhova.info/mjesta/stanic/

Vidovići nalaze se zapadno od Vranskog jezera, iznad Martinšćice, preko koji vodi cesta do ovog naselja. Nadmorska visina naselja je oko 260 metara. Najbliže naselje je Martinšćica (2 km južno).

Vrana - Selo Vrana na Cresu je malo naselje u Hrvatskoj, koje se uzdiže na oko 240 metara nadmorske visine. Selo je smješteno jugoistočno od Vranskog jezera, najvećeg slatkovodnog jezera u Hrvatskoj, koje je udaljeno oko 1000 metara od sela. Do sela se može doći cestom koja povezuje gradove Cres i Mali Lošinj, koji su na istoimenim otocima. U blizini sela se nalaze i druga naselja, kao što su Stanić, koje je napušteno, Orlec i Grmov.

Grmov - Nalazi se jugozapadno od Vranskog jezera, na nadmorskoj visini od 260 metara. Najbliža naselja su Martinšćica (2 km zapadno) i Miholašćica (2 km jugozapadno). Ima tek nekoliko stanovnika. U selu se nalazi manja kapela.

Hrasta zaselak koji se nalazi u blizini mjesta Padova i sela Vrana.

Miholašćica primorsko mjesto, nalazi se u uvali na zapadnoj obali otoka, jugozapadno od Vranskog jezera. Najbliža naselja su Martinšćica (2 km sjeverno) i Stivan (2 km jugoistočno). U mjestu i oko njega nalaze se jako lijepe šljunkovite plaže (Zaglav, Zaglav FKK, Miholaščica sjever, Miholaščica sredina, Miholaščica jug). Miholašćica je poznata po svojoj ponudi privatnog smještaja, uključujući apartmane, sobe, kuće i luksuzne vile. To je idealno mjesto za one koji traže miran odmor u prekrasnom prirodnom okruženju.

Stivan - Nalazi se južno od Vranskog jezera, na nadmorskoj visini od 100 do 120 metara. Oko 1 km zapadno je uvala s nekoliko kuća. Najbliže naselje je Miholašćica (2 km sjeverozapadno).

Belej - Nalazi se južno od Vranskog jezera, na nadmorskoj visini od oko 130 metara. Kroz mjesto prolazi cesta Cres - Mali Lošinj. Najbliža naselja su Stivan (4 km sjeverozapadno) i Ustrine (4 km jugozapadno). Najbliža uvala za kupanje je poznata šljunčana plaža Koromačno

Kačićevi zaselak nalazi se u blizini sela Belej i Ustrine.

Ustrine - Smješteno je na rubu vrleti, koja se s visine od 180 m strmo spušta k moru. Najbliže naselje je Belej (4 km sjeveroistočno). Naselje rimskog podrijetla Ustrine na Cresu ima mnogo tragova antičke kulture, kao što su velika količina antičkih crijepova, žara i keramike, te ostaci antičke vile. Ustrine je imalo i svoju župnu crkvu do 1887. g., romaničku crkvicu Sv. Martina, koja je kasnije služila kao grobna kapela do šezdesetih godina 20. st. U okolici Ustrina su i zaseoci Pizin i Gradiška, koji su sada napušteni i žive samo ljeti.

Plat zaselak se nalazi u blizini crkve Sv. Augustina i vrh Konfin. U mjestu sa nalaze kuće za odmor sa bazenima Stancija Plat. Na glavnoj cesti postoji putokaz Verin, Plat, Srem

Verin zaselak u blizini Plata.

Srem - Zaselak Srem se nalazi u blizini bare Pogana lokva i ruševine Crkve Sv. Vida.

Loze - Zaselak Loze se nalaze u blizini vrhova Bura i Vela Straža.

Ul zaselak u uvali Ul gdje je istoimena plaža.

Punta Križa je naselje na otoku Cresu, ali i naziv najjužnijeg dijela tog otoka na kojem je.

Zaseoci Punta Križa:

U okolici sela Punta Križe još je 16 zaseoka, to su: Grmosaj i Matalda udaljeni oko 6 km od Punta Križe na sjever, a nalaze se na prijelaznom području prema Osoru, Drakovac, Peknji, Ograde i Smrečje zapadno od Punta Križe od koje su prosječno udaljeni oko 3,5 km, Peski, Fontana, Sveti Andrija, Veli Mikložan, Pogana i Luzare na jugu, Murtovnik i Sveti Anton na istočnom dijelu Punta Križe te Perhavac te Ul u neposrednoj blizini sela Punta Križa.

Većina tih zaseoka su zapravo izumrla kao sela duhova i u njima nema stalnih stanovnika, ali su kuće uglavnom obnovljene pa su ti zaseoci privremeno nastanjeni tijekom ljetnih mjeseci. Osim ljudi koji su iz tih zaseoka podrijetlom, vlasnici obnovljenih kuća su i strani državljani. Nekada su to bili pastirski zaseoci, a danas služe prvenstveno za odmor. U uvali Kaldonta na zapadnoj strani Punta Križe je uzgajalište riba.

Znamenitosti:

  • Crkva svetog Antuna iz 15. st.
  • Na seoskom groblju je romanička crkva svetog Andrije nastala na temeljima još starijeg sakralnog objekta.
  • Podno vrhova Ciprijan i Vela straža, na osamljenim mjestima, su još dvije kapele.
    1. lipnja slavi se dan svetog Ivana, zaštitnika mjesta.

5 Likes