Ahoj všichni! Jmenuji se Vítek. Pocházím z České republiky, ale v současnosti žiji v hlavním městě Bulharska - Sofii. Rád cestuji a poznávám nová místa, nejčastěji po Evropě. Navštívil jsem již skoro všechny evropské státy. Rumunsko bylo jedním z mála evropských států, který jsem ještě nenavštívil. To se změnilo v září 2018, kdy jsem se rozhodl vydat se na svojí první sólo cestu v životě.
Cílem mé cesty byla Constanța, páté největší rumunské město, které leží na pobřeží Černého moře. Constanța je známá kvůli svému přístavu a plážím. Jelikož já osobně mám moře velmi rád a Rumunsko je blízko Bulharska, tak jsem se tam rozhodl podívat. Vy si zde nyní můžete přečíst, jak jsem se tam dostal, co jsem tam viděl a jak hodnotím cestování sám.
Můj výlet začal v Sofii, kde v současné době bydlím. Ze Sofie jsem jel autobusem do hlavního města Rumunska Bukureště. Jednosměrná jízdenka stojí 15 euro a cesta trvá sedm hodin. Z Bukurešti do Constanțy jsem cestoval vlakem, který jede z Bucuresti Gara de Nord. Lístky jsem si koupil předem online zde za 12 euro pro jeden směr. Cesta trvá 2 hodiny a 20 minut. Vlak je pohodlný, moderní a rychlý, ale byl dost přeplněný.
Konečně jsem tedy v Constanțe a již na první pohled na mě Constanța působí odlišně, než Bukurešť. Je méně kosmopolitní, zato více autentická. Tohle byl úplně první pohled, který mi Constanța poskytla:
Moje první kroky po příjezdu vedli do Starého města. Po cestě k němu z vlakového nádraží narazíte na Parcul Arheologic, což je nádherný park s archeologickými vykopávkami. V parku je také monument Monumentul Victoriei a vodní fontány Fantane Arteziene Parc Primarie. Monument vítězství oslavuje boj Rumunů proti fašismu a byl postaven v období socialismu (neboli komunismu). Pro vodní fontány mám osobně slabost, zejména v parných dnech, takže jsem si jich patřičně užil. Tyto konkrétní fontány fungují i za tmy a jsou krásně podsvícené.
Z tohoto parku je to již jen kousek do Starého města. Srdcem Starého města je náměstí Piața Ovidiu. V době kdy jsem ho navštívil tam zrovna probíhaly pouliční trhy. Náměstí nese jméno slavného římského básníka Publia Ovidia Nasa, který ve městě Tomis (starobylé jméno města Constanta) strávil mnoho let v exilu. Uprostřed náměstí se nachází Ovidiova socha z 19. století navržená italským sochařem. Na hlavním náměstí můžeme najít také Museum of National History and Archeology a Marea Moschee din Constanța, což je mešita.
Staré město je okouzlující, ale není příliš rozlehlé, takže ho projdete za chvilku. Jedna z nejkrásnějších budov, které jsem měl tu čest ve Starém městě spatřit je pravoslavná katedrála Catedrala Sfinții Apostoli Petru și Pavel. Tato katedrála byla postavená v 19. století v Řecko-římském stylu.
Další budovou, která se mi velmi líbila je Casa cu Lei, což znamená dům se lvy. Jak již název napovídá součástí domu jsou čtyři lví sochy na vysokých pilířích. Dům byl postaven na konci 19.století v eklektickém stylu.
Jak již bylo řečeno, Staré město není příliš velké, takže od již zmíněných míst stačí jít jen kousek směrem k moři a dostaneme se k nejznámější památce Constanțy, kterou je Cazino Constanța. Stejně jako již zmíněná katedrála, nebo Dům se lvy bylo Cazino postaveno na konci 19. století, tentokrát ale v secesním stylu. V minulosti sloužilo jako kasíno, ale dnes je to již pouze památka. Nutno podotknout, že budova není v příliš dobrém stavu a zblízka působí až zanedbaně.
Constanța je největším přístaven na Černém moři. Pobřeží Constanța je rozděleno na dvě části. Jižní část zaujímá přístav, zatímco severní část tvoří pláže. Staré město, včetně Cazina je uprostřed mezi těmito dvěma částmi. Přístav je vidět již na předchozí fotografii, ale ještě lépě je vidět na fotografii následující, která zachycuje Cazino od severu.
Téměř všechny fotografie, které lze najít na internetu zachycují Cazino z jihu (stejně jako ůvodní fotografie tohoto článku), protože bez přístavu je to tak nějak hezčí. Kromě přístavu je Constanța známá také kvůli svým plážím. A co si budeme povídat, pláže jsou větší zábava, než přístav, takže jsem od Cazina pokračoval na sever a dorazil na Plaja Modern. Tam jsem se jednak vykoupal (nebudu lhát, voda moc teplá nebyla) a také pořídil následující fotografii:
Přímo v Constanțe je mnoho kilometrů pláží, ale ještě více kilometrů pláží je v její městské části Mamaia. Mamaia je úzký pás pevniny obklopený z jedné strany (ze západu) jezerem Lacul Siutghiol a z druhé strany Černým mořem. Mamaia je široká pouze několik set metrů a dlouhá asi deset kilometrů. Nejblíže k jezeru je asfaltová silnice, vedle ní hotely, vedle hotelů pěší zóna plná barů a obchodů a vedle pěší zóny je jedna dlouhá pláž přes celou Mamaiu.
Asi nejznámější atrakcí Mamaiy je lanovka z roku 2004, která se nazývá Gondola. Tou se můžete svézt od začátku úzkého pásu pobřeží zvaného Mamaia, do méně než její poloviny. Přesněji řečeno Gondola jezdí ze stanice Telegondola Perla do stanice Telegondola Cazino a zpět. Pokud se rozhodnete svést Gondolou, ušetříte si asi dva kilometry chůze. Tuto vzdálenost překonáte za 8 minut a budete přibližně o 4 eura chudší.
Bohuže poměrně krátce po vyfocení této fotografie přišla bouřka, takže jsem si nemohl užít plážového nicnedělání, jak jsem měl v plánu. Počasí mi celkově moc nevyšlo. Vzhledem k tomu, že jsem tam byl na začátku září, jsem čekal lepší počasí, než cca dvacet stupňů celsia a polojasno až oblačno. Ani voda nebyla moc teplá. Upřímně nevím, jesli je toto normální počasí pro začátek září, ale pokud je Vaším cílem moře a pláže doporučil bych raději srpen nebo červenec.
Za svoje útočiště v Constanțe jsem si zvolil Smar’T Flight Hostel jednak proto, že měl velmi dobrá hodnocení (9+ z 10) na stránce booking, kde jsem ubytování vybíral, ale také proto, že leží přesně mezi Starým městem a Mamaiou. S hostelem jsem byl naprosto spokojený. Strávil jsem v něm dvě noci v pokoji sdíleném s třemi dalšími cestovateli. Pozitivem bylo, že jsem nespal na patrové posteli, jak je v hostelech časté, ale na samostatné. To jsem si vybral záměrně, protože na patrové posteli musíte buď spát nahoře, což nemám rád, anebo sice spíte dole, což je lepší, ale zase budete probuzeni pokaždé, když Váš spolunocležník poleze nahoru. Jedna noc se snídaní mě vyšla na 12 euro.
I přesto, že mi příliš nevyšlo počasí, tak jsem byl velmi spokojen s cestováním sólo. Opravdu jsem si užil absolutní svobodu, kdy můžete dělat přesně co chcete, kdy chcete, nemusíte nikdy na nikoho čekat a ani se nemusíte podřizovat žádným kompromisům. Já osobně se velmi rád procházím a to nejen po centru a po turistických oblastech, ale i na neznámých místech, sídlištích a předměstích, protože chci vidět také, jak žijí místní obyvatelé a jaké by to asi bylo bydlet v tom konkrétním místě nebo městě. Takže jsem každý den prošel desítky kilometrů a ke konci mého výletu už jsem ani nevěděl, na která dosud neznámá místa, bych se ještě mohl podívat. Jelikož nejsem ranní ptáče, tak se ráno rád do syta vyspím a je velmi osvěžujcí, když Vám to nikdo nevyčítá.
Když cestuji s někým dalším, tak mě skoro vždy otravuje, že je zapotřebí se každou chvíli někde fotit, samozřejmě ve správné póze a se správným výrazem v obličeji. Hodně lidí také rádo pije alkohol. Já se nerad fotím a nerad piji alkohol, takže jsem tyto činnosti ke své velké spokojenosti úplně vynechal. Další věcí, kterou hodně turistů dělá je, že k dovolené přistupují tak, že když jsem na dovolené tak si to musím co nejvíce užít a nebudu přece koukat na peníze. Já nerad utrácím a dovolená není výjimkou, takže jsem moc neutrácel. Celý výlet mě vyšel na 200 euro. V této částce jsou zahrnuty dvě cesty autobusem, dvě cesty vlakem, dvě noci v Bukurešti, dvě noci v Constante a i peníze, které jsem utratil během těchto pěti dní a čtyř nocí, zejména za jídlo a pití. Vzhledem k tomu, že i kdybych zůstal doma, tak bych nějaké peníze utratil, tak se dá řící, že mě výlet vyšel na 15O euro naprosto se vším.
Pokud nejste rádi sami (což není můj případ), tak je jednoduché se na hostelech seznámit s dalšími cestovateli a můžete prozkoumávat společně. Já osobně jsem se v Constante seznámil na hostelu s několika pohodovými lidmi, což se hodilo zejména, když pršelo. Dokonce mi nabízeli, že můžeme pokračovat s cestováním společně (jejich dalším cílem byla Varna) a samozřejmě také obligátní pozvání k večerní chlastačce. Jak už jsem ale uvedl, pití alkoholu nepatří mezi mé oblíbené činnosti a rád jsem sám, takže jsem s díky odmítl.
A co vy? Byli jste někdy v Constante? Zkusili jste cestovat úplně sami? Jaký je Váš názor na sólo cestování? Podělte se o svoje zkušenosti v komentářích pod tímto článkem!